در سال‌های اخیر و به‌سبب فراز و فرودهای اقتصادی بسیاری از کارکنان بیش از پیش دریافته‌اند که باید سخت‌تر کار کنند و این خود نیازمند سطحی از مدیریت انرژی است؛ به‌ویژه با افزایش حجم کار و تجربه‌ی فرسودگی شغلی.

شما به عنوان یک مدیر اداری باید بتوانید به آن‌ها انرژی بدهید و انگیزه‌ی آن‌ها را در طول ساعات کاری تقویت کنید. گرچه نمی‌توانید نگرش کارکنان نسبت به کار خود را کنترل کنید، اما راهبردهایی وجود دارد که به‌کمک آن‌ها قادرید برنامه‌ی کاری را هدایت و به بیشترین بهره‌وری از کارکنان دست پیدا کنید. شاید در بادی امر کاری دشوار باشد. در اینجا ۷ روش هدایت تیم را معرفی می‌کنیم که به‌کمک آن می‌توانید سطح انرژی تیم خود را در محل کار حفظ کنید.

میان وعده سالم

1. ارائه‌ی میان‌وعده‌های غذایی سالم در محل کار

به گفته‌ی مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد، نوع غذاهایی که برای سوخت‌رسانی به بدن خود استفاده می‌کنیم تا حد زیادی بر عملکرد ما تأثیرگذار است و به کیفیت حرکات، احساسات و تفکرات ما کمک می‌کنند. خواب و غذایی که می‌خوریم تاثیری مهم بر انگیزه و تمرکز ما در طول روز دارد.

پس بدیهی‌ترین و ساده‌ترین راه برای بهبود بهره‌وری کارکنان و افزایش و تثبیت انرژی آن‌ها، دسترسی آسان‌شان به غذاهای سالم است. اگر احساس کسلی می‌کنند و زمان کمی برای تمرکز بر کار خود داشته باشند، باید به آن‌ها کمک کنید تا انرژی مورد نیاز خود را تأمین کنند.

وقتی می‌خواهید فرهنگ کسب‌وکار خود را ارتقا دهید، با میان‌وعده‌های غذایی سالم شروع کنید: از میوه‌های تازه گرفته تا سبزیجات خام و کراکرهای غلات کامل. میان‌وعده‌های غذایی سالم که برای بدن مناسب و مفید هستند شیوه‌ای عالی برای افزایش انرژی تیم است.

برای رسیدن به نتیجه در سریعترین زمان ممکن می‌توانید از سرویس میان‌وعده ریزخور استفاده کنید. این سرویس هر دو هفته یک بسته پر از خوراکی‌های میان‌وعده‌ای خوشمزه و جذاب برای کارکنان شما تهیه می‌بیند.

تعادل بین کار و زندگی

2. تشویق تعادل کار و زندگی سالم

به‌گفته مجله‌ی فوربز، تعادل کار و زندگی وجهی مهم از محیط کاری سالم است. حفظ تعادل کار و زندگی به کاهش استرس ناشی از کار و جلوگیری از فرسودگی در محیط کار کمک می‌کند.
به‌عنوان مدیر، تشویق و کمک به کارمندان برای حفظ تعادل کار و زندگی می‌تواند برای حفظ انرژی تیم شما حیاتی باشد. در غیر این صورت، فقدان تعادل کار و زندگی اغلب منجر به فرسودگی شغلی و نارضایتی می‌شود و به‌نوبه‌ی‌خود بهره‌وری در محل کار را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

می‌توانید با ارائه یک برنامه‌ی کاری انعطاف‌پذیر، تشویق زمان استراحت، یا اجتناب از اضافه‌کاری شروع کنید. این استراتژی‌های ساده تأثیری بسزا بر انرژی تیم شما دارد.

برنامه سلامت کارمندان

3. اولویت‌بندی سلامت

انرژی و بهره‌وری در کار مفاهیمی مرتبط هستند. به‌عنوان مدیر شرکت یا مؤسسه می‌توانید اولویت‌بندی خوبی داشته باشید. برنامه‌ی سلامت محیط کار امکانی برای زیست سالم‌تر است و کارکنان را تشویق می‌کند که سبک زندگی سالم‌تر و پرانرژی‌تر را انتخاب کنند. سلامت جسمی، روانی و حتی مالی به آن‌ها کمک می‌کند تا زندگی و کار خود را بهبود ببخشند. برنامه‌های سالم ایده‌هایی با اهداف والا هستند نظیر کمک به ترک سیگار یا کاهش وزن؛ مثلاً آن‌ها را به عضویت در باشگاه ورزشی ترغیب کنید. در عین حال برای این برنامه‌های تشویقی پاداشی در نظر بگیرید.

به طور خلاصه، اگر فردی از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی وضعیت مطلوبی داشته باشد، هم زندگی و هم کار آن‌ها بهبود قابل ملاحظه‌ای خواهد یافت و در نتیجه به آن‌ها انرژی می‌بخشد.

سازماندهی فعالیت‌های تیم

4. سازماندهی فعالیت‌های تیم

کسب‌وکارهای حرفه‌ای‌تر اهمیت فعالیت‌های تیمی برای تعامل کارکنان را درک می‌کنند. شما هم به‌عنوان مدیر یک سازمان باید از چنین اندیشه‌ای برخوردار باشید. چنین نگرشی از بیرون این‌طور دیده می‌شود که شما کارکنان خود را بیشتر از صرف یک کارمند می‌بینید و پیامی روشن به آن‌ها می‌دهید: می‌خواهم زمان و تمام مساعی خود را صرف اطمینان از پرانرژی و شاد بودن کارکنان خود کنم؛ مثلاً با تدارک وعده‌ی ناهاری اتفاقی یا میزبانی دورهمی خوب. تعاملات تجاری، دوستی‌های جدید، و پیوندهای قوی‌تر اغلب ملازم سازماندهی تیم هستند. این کار تیم شما را به سوی ایجاد ارتباطات و پیوندهای جدید سوق دهد.

پاداش کارمند نمونه

5. تسهیل وظایف و پاداش

مشارکت مفید در محیط کار می‌تواند همراه با سیستمی شامل اهداف، موفقیت‌ها و پاداش باشد که انگیزه‌ی کارکنان و انرژی آن‌ها را برای بهترین کاری که می‌توانند انجام دهند افزایش می‌دهد. وظایف کارکنان را مهم تلقی، و با اهمیت‌دادن به آن‌ها موجبات رضایت ایشان را فراهم کنید. با این کار بهبود عمکرد آن‌ها را به چشم خواهید دید.

چنین راهبردی با کسلی، فرسودگی شغلی یا حتی نارضایتی‌های ناشی از فشار کار مقابله می‌کند. سیستم پاداش می‌تواند به افزایش مهارت‌ها و شکوفایی استعدادها کمک کند و شیوه‌ای بالقوه سازنده برای کسب‌وکا شما باشد. یادگیری، ایجاد محیط تیمی، و سیستم پاداش به بهره‌وری کلی محیط کار کمک کند. در عوض، کارکنان بیش از پیش از انرژی خود در کار استفاده و مجموعه‌ی شما را قوی‌تر می‌کنند.

ارتقا درجه کاری

6. ایجاد فرصت‌ها

وقتی به کارمندان قدرت تصمیم‌گیری می‌دهید آن‌ها را مستقیماً مدیریت نمی‌کنید (مدیریت غیرمتمرکز)، انگیزه‌ی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. این یعنی اگر به تیم خود آزادی عمل دهید در عمل انرژی و انگیزه‌ی بیشتری برای کار خواهند داشت. پس در مقام یک مدیر باید به کارکنان خود فرصت دهید تا بدون اعمال نظر مستقیم شما اقدام کنند و آن‌ها را در تصمیم‌گیری دخیل کنید. تا جایی که می‌توانید از عکس چنین وضعیتی اجتناب کنید. بگذارید کارکنان از آزادی عمل برخوردار باشند. در عوض فرصت‌سازی کنید تا خودشان انتخاب کرده و بهترین گزینه‌ی ممکن را اعمال کنند.

تیم‌های قوی معمولاً با فرصت‌سازی ساخته می‌شوند، و اعضای تیم در صورتی که فرصت ابراز خود را داشته باشند پرانرژی‌تر خواهند بود. بگذارید همیشه امکان انتخاب برای کارکنان وجود داشته باشد. به آن‌ها اعتماد کنید و فرمان را به‌دست‌شان بدهید. آنوقت خواهید دید که تا چه حد پرانرژی خواهند بود و عملکردشان شما را شگفت‌زده خواهد کرد!

رئیس با انرژی

7. منبع انرژی باشید

کارکنان به دنبال رهبری قوی هستند. نمی‌توانید از اعضای تیم خود انتظار داشته باشید پرانرژی باشند وقتی که خودتان به‌عنوان رهبر پرانرژی نباشید و حتی تنبلی کنید! وقتی تیم خود را مدیریت می‌کنید باید روز کاری خود را با انرژی کافی شروع کنید و به پایان برسانید؛ یعنی در تمام طول روز پرانرژی باشید، چون اعضای تیم معمولاً حالت روحی و زبان بدن شما را تحت نظر دارند. گرچه نمی‌توانید همیشه در بهترین حالت جسمی و روحی ممکن باشید، اما دست‌کم باید بر نحوه‌ی انجام کارها نظارت کنید و از زیر کار در نروید!

به‌اضافه، سعی کنید در زمان برگزاری جلسات دور هم جمع شوید و به یک دستور جلسه پایبند باشید. هیچ چیز بیش از جلسات اضافی و کارهای بی‌اهمیت انرژی کارکنان را تلف نمی‌کند. در کنار انجام کار سعی کنید پرانرژی باشید و با کارکنان معاشرت کنید. به تیم خود انگیزه بدهید. در مقام یک مدیر قوی باید بهترین‌ها را از تیم خود بخواهید، اما در نظر بگیرید که هر سازمانی مقتضیات خاص خود را دارد.

 

مطالب مرتبط:

معجزه سرویس میان‌وعده ریزخور برای کسب و کارها

افزایش بهره‌وری با میان‌وعده‌های غذایی

7 مزیت ویژه‌ی میان‌وعده‌ی غذایی سالم در محل کار

مزایای خدمات میان‌وعده‌ غذایی در محل کار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.