سرعت زندگی مدرن بیش از هر چیز دیگر عامل استرس و آسیب به سلامت کارکنان است. تعجبی ندارد که بر اساس برخی پژوهش‌ها ۶۱ درصد از کارکنان گفته‌اند که در محل کار احساس فرسودگی شغلی می‌کنند. موثرترین راه برای مبارزه با این خستگی از طریق اجرای برنامه‌های سلامت و بهزیستی کارکنان است.

فرسودگی کارکنان بر تمامی صنایع اثرگذار است؛ از جمله، صرف هزینه‌های کارفرمایان برای بهره‌وری از دست رفته، احساس تعهد کمتر، افزایش خطا و افزایش حوادث مربوط به ایمنی. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌ها برای افزایش سلامت و منافع کارکنان خود اولویت قائل می‌شوند.

امروزه، تعریف سلامتی و بهزیستی بسیار فراتر از صرف سلامت جسمانی است. بحث سلامت و بهزیستی در محیط کار در سال‌های اخیر افزایش یافته است و به‌نظر می‌رسد که در سال‌های آتی به روند رو به رشد خود ادامه خواهد داد.

اخیراً تعداد شرکت‌هایی که به برنامه‌های سلامت رو آورده‌اند به‌نحو چشم‌گیری افزایش یافته است؛ مؤسساتی که برای سلامت ذهنی، عاطفی، مالی، فکری، اجتماعی و معنوی کارکنان خود اهمیت قائل هستند.

در اینجا قصد داریم 9 برنامه‌ی سلامت و بهزیستی در محل کار را معرفی کنیم که به طرق مختلف بر زندگی روزمره‌ی ما تأثیر گذار هستند.

 

1. بهینه‌سازی اتاق استراحت محل کار

ایجاد یک فضای الهام‌بخش در محیط کار مدرن بسیار مهم است. اتاق استراحت باید جایی باشد که کارکنان از دست استرس‌های خود به آن پناه می‌برند تا برای لحظاتی آرامش داشته باشند.

اتاق‌های استراحت اداری می‌توانند کارکردهای متعددی داشته باشند و باید برای پاسخگویی به نیازهای منحصر به فرد کارکنان سازگار و سفارشی شوند. وقتی کارمندی دچار استرس می‌شود یا وقتی محیط کار پر از انرژی منفی است و فرد را افسرده یا مضطرب می‌کند، هیچ‌کجا بهتر از اتاق استراحت نیست تا دمی در آن آرام گیرد و انرژی از دست رفته‌ی خود را حتی با میان‌وعده‌های غذایی مناسب و سالم تجدید کند. اگر شرکت شما دارای سرویس میان وعده اشتراکی برای کارکنان باشد که دیگر فوق العاده می‌شود.

افزون بر این، کارمندان‌تان دقایقی که آرام بگیرند، این فرصت را دارند که ذهن خود را به موضوعات دیگر یا حتی گپی دوستانه معطوف کنند و به‌سادگی از بار استرس خود بکاهند.

گاهی اوقات، کارکنان فقط به جایی امن برای تخلیه‌ی انرژی‌های منفی، و (خودمانی بگوییم) شارژ مجدد و افزایش انرژی نیاز دارند. این کار در افزایش بهره‌وری محل کار، عملکرد و رضایت شغلی کارکنان بسیار حائز اهمیت است.

 

2. میان‌وعده‌های غذایی سالم در محل کار

وقتی سر ظهر گرسنگی به‌سراغ کارکنان می‌آید، آن‌ها ناچار به سمت فست‌فودها می‌روند و با انبوهی از مواد غذایی ناسالم و نامناسب خود را سیر می‌کنند؛ اما به فاصله‌ی کمی از مصرف این‌دست مواد غذایی دچار افت قند می‌شوند و احساس خستگی و کسلی می‌کنند.

استفاده از میان وعده‌های غذایی سالم یکی دیگر ضرورت‌ها در برنامه‌ریزی برای سلامتی و بهزیستی در محل کار است و به این معنا است که همیشه باید میان‌وعده‌های غذایی سالم در دسترس کارکنان باشد. از این طریق کیفیت تغذیه را افزایش می‌دهید، میان وعده‌های سالم‌تر انتخاب می‌کنید، و انرژی مورد نیاز کارکنان را تأمین می‌کنید. برای اینکه همیشه میان‌وعده‌های سالم و مغذی در دسترس داشته باشید می‌توانید از سرویس میان‌وعده ریزخور استفاده کنید.

اساساً میان‌وعده‌های غذایی سالم باعث می‌شوند که کارکنان احساس خوبی داشته باشند و بتوانند روی وظایفی که در دست دارند تمرکز کنند. فرمول چندان پیچیده‌ای نیست: شما انرژی لازم را برای کارکنان فراهم می‌کنید و آن‌ها اهداف سازمان را پیش می‌برند!

 

3. حفظ تندرستی با چالش‌ها!

کارکنان خود را به ورزش ترغیب کنید تا هم سلامت‌شان حفظ شود و هم برای کار از انرژی و شادابی بیشتری برخوردار باشند. یکی از بهترین شیوه‌های تشویق کارکنان به ورزش و حفظ تندرستی رقابت است! برای‌شان چالش‌هایی در نظر بگیرید: دوچرخه‌سواری، دو، رقابت تیمی و هر چیزی که در قالب برنامه‌ی ورزشی قابل رقابت باشد، چه فردی و چه تیمی.

چالش و رقابت راه‌ خوبی برای ارتباط بیشتر و عمیق‌تر کارکنان و افزایش هیجان در محیط کار است. بیشتر شرکت‌ها چنین برنامه‌ای را در دستور کار خود قرار می‌دهند و حتی برای برندگان رقابت‌ها پاداش مالی در نظر می‌گیرند.

 

4. مربی سلامت و تراپی

یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها به‌کارگیری تکنیک‌های تراپی توسط فردی خبره است تا عملکرد جسمانی و ذهنی کارکنان را افزایش دهد. در تیم خود به یک مربی و متخصص تراپی نیاز دارید تا با تقویت روحیه‌ی کارکنان به افزایش بهره‌وری آن‌ها کمک کند. تردید نکنید، این کار در بهبود عملکرد افراد انقلابی به‌پا می‌کند.

چنین متخصصانی می‌توانند هنگام سِرو غذا یا هر وقتی که کارکنان فرصت داشته باشند با آن‌ها گفتگو، و سبک زندگی سالم را به ایشان معرفی کنند. مربی سلامت می‌تواند به‌خوبی خطر بیماری‌های مزمن مانند چاقی، استرس، رژیم غذایی نامناسب، و فشار خون بالا را برای کارکنان توضیح دهد و به آن‌ها در تغییر سبک زندگی‌شان کمک کند. با این برنامه نه فقط شرایط کار را برای کارکنان در محل کار تسهیل می‌کنید، بلکه در انتخاب سبک زندگی پایدار و واقع‌گرایانه نیز مؤثر خواهید بود. و در نهایت، شرکت یا مؤسسه‌ی شما جزو برترین‌ها خواهد بود؛ سازمانی که برای کارکنان خود چنین امتیازاتی را فراهم می‌کند.

 

5. عضویت در باشگاه‌های ورزشی

پاداش و مزایا از تکنیک‌های مؤثر در افزایش انگیزه‌ی کارکنان در محیط کار هستند. این تکنیک‌ها سلامت و تندرستی افراد را با ارائه‌ی مزایایی چون عضویت کارکنان در استخرها، باشگاه‌های تناسب اندام و حتی یوگا تضمین می‌کنند. از این طریق، فرصتی فراهم می‌کنید که کارکنان خارج از محل کار با هم ورزش، و در محیط کار ارتباط بهتر و بیشتری با یکدیگر برقرار کنند.

شرکت‌های بزرگی نظیر گوگل باشگاه‌های ورزشی خاص خود را دارند یا مثلاً مایکروسافت بودجه‌ی لازم برای حضور کارمندان خود در باشگاه‌های ورزشی را تأمین می‌کند. سلامت فیزیکی با بهره‌وری در ارتباط است، و مزایایی مانند عضویت در چنین باشگاه‌هایی منجر به حفظ تندرستی و سلامت کارکنان خواهد شد.

 

6. مهندسی محیط کار

اخیراً شرکت‌ها بیشتر به تبدیل فضای اداری به محیطی راحت‌تر تمایل پیدا کرده‌اند. مثلاً صندلی‌های ارگونومیک بدن کاربر را در موقعیتی ایمن و صاف قرار می‌دهد تا فشار بر ستون فقرات و گردن را کاهش دهند. همچنین، میزها طوری طراحی می‌شوند که بتوان آن‌ها را با توجه به ویژگی‌های فردی کاربر تنظیم کرد. کیبوردهای جدید یا نمایش‌گرهای ایمن‌تر که فشار و درد چشم را کم می‌کنند جملگی به کارکنان اجازه می‌دهند که بهره‌وری بیشتری داشته باشند و بیشتر بر کار خود تمرکز کنند. در کل مهندسی محیط کار می‌تواند ایمنی کارکنان را با کاهش خطر آسیب جسمانی تضمین کرده، و در عین حال سلامت آن‌ها را حفظ کند و بهزیستی‌شان را ارتقا دهد.

 

7. افزایش فضای سبز

اخیراً نتایج یکی از پژوهش‌ها نشان داده است که کار در محیط کاری که دارای فضای سبز است، موجب افزایش ۲۶ درصدی شناخت و کاهش ۳۰ درصدی مرخصی‌های پزشکی می‌شود. افزون بر این، افزایش 6 درصدی کیفیت خواب کارکنان نیز یکی دیگر از نتایج این پژوهش بود.

گیاهان و فضاهای سبز در محیط کار می‌تواند تعامل افراد و تمرکز بر کار را افزایش دهد. برخی گیاهان نظیر «نخل پارلور» و «گل چمچمه‌ای» هم برای زیبایی فضا و هم مطبوع‌کردن هوا بسیار مناسب هستند.

پس چندان عجیب نیست که امروزه شاهد دفاتر مدرن‌تر با طراحی دوگانه هستیم که مملو از فضاهای سبز متنوع هستند.

 

8. برنامه‌های سلامت کل‌نگر

برنامه‌های سلامت اغلب صرفاً بر سلامت جسمانی تمرکز می‌کنند و از سلامت روان افراد غافل هستند. در حالی که سلامت روانی عامل بسیار مهمی در محل کار است و مستقیماً بر بهره‌وری کارکنان اثر می‌گذارد.

به همین دلیل است که این روزها سلامت روان در محیط کار بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. مثلاً اختلالات سلامت روانی یکی از نگرانی‌های اصلی سلامت در ایالات متحد است. فقط در سال 2016 نزدیک به ۴۴.۷ میلیون نفر انوع بیماری‌های اعصاب و روان را گزارش کرده‌اند. همچنین، ۷۱ درصد بزرگسالان حداقل نشانه‌های استرس را داشته‌اند، ازجمله سردرد یا احساس درماندگی و اضطراب.

کاهش استرس محیط کار مستقیماً سلامت افراد را در شرکت افزایش و میزان درخواست مرخصی را کاهش می‌دهد. از این رو، از برنامه‌های سلامت و بهزیستی کل‌نگر به‌نحوی فزاینده استقبال می‌شود. چرا که تعامل کارکنان را بهبود می‌بخشد، غیبت را کاهش، و بهره‌وری و رشد را افزایش دهد، و حتی موجب افزایش روحیه‌ی کارکنان می‌شود.

 

9. برنامه‌های سلامت اقتصادی یا مالی

طی پژوهشی ۵۳ درصد کارکنان بیش از هر چیز دیگر بر وضعیت مالی خود تأکید داشته‌اند و ابراز نگرانی کرده‌اند. نگرانی در مورد پول یکی از بزرگ‌ترین دلایل استرس است! استرس مالی می‌تواند باعث اختلال در کار و غیبت به‌خاطر بیماری‌های سلامت جسمانی و روانی شود.

نگرانی‌های مالی نه‌تنها کارکنان را بی‌خواب می‌کند، بلکه تأثیری هیجانی و عاطفی در محل کار به‌همراه دارد. کارکنان پریشان و مضطرب بیش از چیز دیگر موجب کاهش بهره‌وری و ضرر کارفرمایان می‌شوند. یک برنامه‌ی کارآمد سلامت مالی باید بودجه‌بندی، صرفه‌جویی، حذف بدهی، و برنامه‌ریزی بازنشستگی را تضمین کند.

 

ایده‌ها پیرامون مسائل مربوط به بهزیستی در محل کار در بسیاری از نقاط جهان در حال دگرگونی مداوم هستند. مردم نسبت به این که چگونه برنامه‌های بهزیستی می‌تواند بر رفاه عمومی تاثیر بگذارد کم‌تر بدبین و شکاک هستند، و در عین حال شاهد رشد روزافزون حمایت از سلامت و بهزیستی کارکنان از جانب کارفرمایان هستیم. هر چه سرمایه‌گذاری در این زمینه بیشتر باشد، بهره‌وری افزایش و هزینه‌های شرکت‌ها کاهش می‌یابد.

در پایان هر روز، سطح مشارکت کارکنان حاکی از میزان موفقیت برنامه‌ی سلامت است. هر مدیری باید نسبت به علائم فرسودگی کارکنان هوشیار باشد تا در صورت لزوم بتواند گام‌های عملی و مؤثر برای کمک به آن‌ها بردارد.

 

مطالب مرتبط:

معجزه سرویس میان‌وعده ریزخور برای کسب و کارها

استرس و اضطراب و بیش از ۱۵ روش مؤثر برای کاهش آن

7 مزیت ویژه‌ی میان‌وعده‌ی غذایی سالم در محل کار

مزایای خدمات میان‌وعده‌ غذایی در محل کار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.