با وجود برنامه‌ای فشرده و یک هفته‌ی پرمشغله و سخت، حفظ سطح انرژی بسیار دشوار است. وقتی کارهای نه‌چندان مهم روح‌مان را آزرده می‌کند و شیره‌ی جان‌مان را می‌مکد، اغلب نیاز به یک میان‌وعده‌ داریم یا چیزی که بخوریم یا بنوشیم تا حس خوبی داشته باشیم.

همین مسئله در مورد کارکنان شما نیز صادق است. برای این‌که وظایف به‌درستی انجام شوند و حتی استعداد افراد امکان ظهور و بروز پیدا کند باید روی میان‌وعده‌هایی غذایی سالم حساب باز کنید. اخیراً نتایج یک پژوهش روی 100 کارمند و مدیر اداری نشان داده است که 38 درصد آن‌ها غذای اداری را عاملی مهم تلقی می‌کنند و غذا را در کنار تعطیلات و توسعه‌ی هر چه بیشتر فعالیت‌های شرکت یا مؤسسه از جمله مزیت‌های کار در سازمانی که در آن مشغول هستند می‌دانند.

بنابراین اگر تاکنون به‌فکر میان‌وعده‌های غذایی سالم در محل کار خود نبودید، بهتر است پس از مطالعه‌ی این گفتار دست به کار شوید! در اینجا به هفت مزیت مهم اشاره می‌کنیم و نشان می‌دهیم که چرا باید برای بهبود سلامت، و افزایش رفاه و بهره‌وری کارمندان خود از میان‌وعده‌های غذایی سالم استفاده کنید.

پیش از هر چیز، میان‌وعده‌هایی غذایی سالم متشکل از چه ترکیباتی هستند؟ پاسخ چندان دشوار نیست: از میوه‌های تازه گرفته تا چند بسته چیپس میوه، یا آجیل‌هایی مثل بادام‌زمینی، حتی سبزیجات و شکلات! همه‌ی این‌ها به این بستگی دارد که گزینه‌ها و انگیزه‌ی شما برای گزینش آن‌ها چیست؟

راه‌حل ساده‌تر این است که به آندسته از شرکت‌های حرفه‌ای مراجعه کنید که ترجیحات شما را بررسی و بهترین گزینه‌ها را در دسترس شما قرار می‌دهند. پس از آن کافی است فقط انتخاب کنید!

افزایش بهره وری

 

1. میان‌وعده‌های سالم موجب افزایش بهره‌وری می‌شوند

مصرف غذای سالم بهترین گزینه برای اطمینان از این است که سطح انرژی شما حفظ می‌شود. تثبیت انرژی در طول روز یکی از کلیدی‌ترین عوامل در افزایش بهره‌وری است؛ چرا که سوخت مناسب برای بدن موجبات بهبود عملکرد افراد را فراهم می‌کند. سوختی که غذا تأمین می‌کند به گلوکز تبدیل می‌شود و مغز را هشیار نگه می‌دارد. اما، در حالی که بسیاری از ما تلاش می‌کنیم که رژیم غذایی متعادل و مناسب داشته باشیم، مدیریت زمان برای برخورداری از غذای سالم، به‌ویژه در ساعاتی که سرمان شلوغ است بسیار دشوار خواهد بود.

به‌عنوان مثال، اگر طیفی متنوع از میان‌وعده‌های غذایی در دسترس کارکنان نباشد قطعاً مرخصی می‌گیرند و محل کار را برای رفع گرسنگی ترک می‌کنند. با وجود میان‌وعده‌های غذایی سالم در محل کار یا اتاق استراحت کارکنان شما دیگر چه نیازی به خروج از شرکت است؟! آن‌ها می‌توانند به‌سهولت وارد آشپزخانه شوند و غذای مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنند. هر چه کارکنان بیشتر در محل کار بمانند، بهره‌وری آن‌ها بیشتر خواهد بود. به‌اضافه، صرف میان‌وعده‌های غذایی سالم باعث بهبود خلق و خوی کارکنان می‌شود: ارتباطات افراد در محل کار گسترش پیدا می‌کند، آمادگی بیشتری برای همیاری در رفع معضلات و ارائه‌ی راه‌حل‌های مفید دارند، و توانایی تفکر انتقادی آن‌ها افزایش خواهد یافت.

کارمند فعال و با انگیزه

 

2. میان‌وعده‌های غذایی سالم سطح انرژی را افزایش می‌دهند و تثبیت می‌کنند

اگر دچار کاهش انرژی و عدم تمرکز بر کارهای روزمره‌ی خود شده‌اید، چه‌بسا به دلیل کمبود مواد مغذی در بدن شما باشد. پیش‌تر اشاره کردیم که غذا اصلاً سوخت بدن است. بدون آن، به‌سرعت تحلیل می‌روید، بهره‌وری شما کاهش می‌یابد و خلق و خوی‌تان تغییر می‌کند و احتمالاً اصلاً فرد مناسبی برای معاشرت نخواهید بود! بنابراین، استفاده از میان‌وعده‌های غذایی سالم در اواسط صبح و بعد از ظهر قادر است قند خون شما را تنظیم، و از اسپایک‌های خطرناک و تصادفات وحشتناک جلوگیری کند.

همچنین، با صرف میان‌وعده‌های غذایی سالم دیگر خبری از کسلی و خواب‌آلودگی بعد از ظهر نخواهد بود و هرگز کارها کُند پیش نمی‌روند. میان‌وعده‌های غذایی انرژی کارکنان شما را در طول روز تثبیت خواهند کرد. آن‌ها از این طریق به‌جای این‌که دائماً فکر کنند چه بخورند یا بیاشامند تا انرژی از دست رفته‌ی خود را جبران کنند، بیشتر و بیشتر بر کار خود تمرکز می‌کنند.

کارمند خوشحال

 

3. میان‌وعده‌های غذایی سالم روحیه‌ی کارکنان را افزایش می‌دهند.

میان‌وعده‌های غذایی سالم به رفع گرسنگی کمک می‌کنند؛ اما این تنها نوک کوه یخ است! آدم سیر واقعاً شادتر و راضی‌تر است و فقط در نظر بگیرید که این مسئله تا چه حد برای کارمندان اهمیت دارد. وقتی میان‌وعده‌های غذایی سالم و خوش‌مزه همیشه در دسترس باشند فضای محل کار آرام و انجام وظایف لذت‌بخش‌تر خواهد بود. در عین حال، کارمندان درآمد خود را کمتر صرف خرید میان‌وعده‌های ناسالم می‌کنند و پس‌انداز بیشتری خواهند داشت.

پژوهش‌ها نیز حاکی از آن است که مزایای ارائه‌ی میان‌وعده‌های غذایی سالم به کارمندان تأثیری قابل ملاحظه بر روحیه‌ی کلی سازمان دارد. ۶۷ درصد از افرادی که در یکی از این پژوهش‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌اند ابراز کرده‌اند که از شغل فعلی خود به دلیل میان‌وعده‌های غذایی سالم رضایت کامل دارند.

کارمند خوش اخلاق

 

4. میان‌وعده‌های غذایی سالم خلق و خوی افراد را بهبود می‌بخشند

در شلوغی اداره یا روزهای پرمشغله افراد معمولاً وقت سرخاراندن ندارند و اگر گرسنه شوند فرصت غذاخوردن نخواهند داشت؛ یا اصلاً فراموش می‌کنند که غذایی با خود بیاورند، یا این‌که حتی فرصت تهیه‌ی غذا در خارج از محل کار را هم ندارند. این یعنی آن‌ها پشت میز خود می‌نشینند، و با معده‌ی خالی سخت مشغول کار هستند! چنین فردی از کار که لذت نمی‌برد هیچ، نمی‌توانید از او انتظار رفتاری درخور داشته باشید! در این صورت کارکنان شما انرژی لازم را برای کار دقیق و تمرکز مؤثر بر وظایف خود ندارند. در چنین شرایطی همیاری بین کارکنان نیز به‌شدت سخت می‌شود چون اصلاً حوصله‌ای برای معاشرت و همکاری در پروژه‌ها محلی از اعراب ندارد.

هیچ‌کس علاقه‌مند نیست با کسی که دائماً بدخلق است کار کند. این بدخلقی بیشتر حاصل کاهش قند خون است تا ذاتیِ طبیعت افراد. اگر از میان‌وعده‌های غذایی سالم استفاده کنید به‌سادگی هرچه تمام‌تر این معضل حل می‌شود؛ کارکنان همیشه متمرکز بر کار خواهند بود و خوش اخلاق و سرزنده.

فرهنگ سازمانی

 

5. میان‌وعده‌های غذایی سالم در محل کار موجب ارتقا فرهنگ می‌شود

شیوه‌های مختلفی برای تقویت و افزایش ارتباطات و تعامل کارکنان وجود دارد؛ کارهای کوچکی که می‌توانند حتی بسیار نمادین باشند. مزیت‌های کار در محل کار شما پیام‌هایی گاه ضمنی و گاه صریح برای کارکنان دارد. این‌که همیشه به میان‌وعده‌های غذایی سالم و متنوع دسترسی داشته باشند نشانه‌ی این است که به آن‌ها اهمیت می‌دهید و رفاه حال‌شان برای شما حائز اهمیت است.

در یکی از مطالعات اخیر، ۶۰ درصد از کارکنان موافق بودند که غذای رایگان در محل کار این حس را در آن‌ها ایجاد می‌کند که به ایشان اهمیت داده شده است. با این حال، کارکنان اغلب اوقات با یخچال‌های پر از خالی مواجه می‌شوند! یا با ماشین‌های خودکاری که پر از غذاهای ناسالم هستند. بنابراین وقت آن است که میان‌وعده‌های غذایی خود را مفیدتر سازید: راه‌حلی ساده برای شروع برنامه‌ی سلامت و رفاه که مبنایی برای ابتکارات فرهنگی بیشتر خواهد بود.

سلامت کارمندان

 

6. میان وعده‌های غذایی سالم می‌توانند سلامت افراد را تضمین و رژیم غذایی آن‌ها را کنترل کنند

یکی از دلایل این‌که میان‌وعده‌های غذایی سالم به بهبود عملکرد شما در محل کار کمک می‌کنند این است که غذا به‌معنای واقعی کلمه سوخت مغز ما است، و مغز به تأمین انرژی دائمی برای عملکرد بهینه نیاز دارد. پس بدترین کار ممکن برای کاهش عملکرد ذهنی در طول روز این است که از وعده‌های غذایی سالم صرف‌نظر کنید! و بهترین کار ممکن حفظ تعادل در مصرف کربوهیدرات، پروتئین و چربی است.

اما وقتی در طول هفته بسیار سرتان شلوغ است جداً کنترل رژیم غذایی کاری بسیار سخت خواهد بود: قرارهای ملاقات از پیش تعیین‌شده، طول کشیدن جلسات، صحبت با مشتری‌ها، و حتی جلسات فوری و ضروری! با وجود انواع میان‌وعده‌های غذایی سالم می‌توان مشکل اخیر را به‌سادگی رفع کرد: هم نیاز روزانه‌ی شما به سوخت تأمین می‌شود، و هم رژیم غذایی خود و تیم‌تان را کنترل می‌کنید. در عین حال، میان‌وعده‌های غذایی سالم موجب می‌شوند که گرسنگی روز را با غذای حجیم شب جبران نکنید؛ امروزه کمابیش همه می‌دانند که این کار تا چه حد برای سلامت بدن خطرناک است.

رابطه دوستانه کارمندان

 

7. میان وعده‌های سالم به شکل‌گیری ارتباطات و تعاملات قوی‌تر کمک می‌کنند.

می‌خواهید یخ افراد بشکند؟ غذا بهترین بهانه است! همه عاشق غذا هستند و چه چیز بهتر از آن‌که این غذا رایگان هم باشد! صرف غذا همیشه رویدادی جمعی بوده است: بهترین شیوه برای برقراری ارتباط، تعامل و معاشرت با یکدیگر. و این به‌خصوص در مورد پیوندهای خانوادگی آشکار است. حتی یک رابطه‌ی عطفی نیز می‌تواند با صرف یک وعده‌ی غذایی آغاز شود!

آشپزخانه‌ای پر از میان‌وعده‌های غذایی سالم و خوش‌مزه را در نظر بگیرید! افراد دور هم جمع می‌شوند، در مورد کارهای یومیه صحبت می‌کنند، ایده‌های خود را به‌اشتراک می‌گذارند، و در محیطی آرام و به‌دور از استرس‌های معمول محیط کار با یکدیگر همکاری می‌کنند. این‌گونه، میان‌وعده‌های غذایی نه‌فقط تأمین سوخت بدن و تثبیت انرژی را برعهده دارند، بلکه فرصتی برای تعامل و ارتباطات در چیدمانی غیررسمی هستند. تغییراتی که از این طریق در محیط کار ایجاد می‌کنید می‌تواند شکاف‌های موجود را پر کرده، و حس واقعی تیم‌بودن را به افراد منتقل کند.

در مجموع، کارکنان شما علاقه دارند که از آن‌ها قدردانی شود: احساس ارزشمندبودن چه‌بسا انگیزه‌ای قوی‌تر از کسب درآمد باشد. تهیه‌ی میان‌وعده‌های غذایی سالم ایجاد نیرویی فوق‌العاده مثبت در محل کار شما است: فراتر از بهره‌وری، کارکنان را به شوق می‌آورد، فضای محیط را مشارکتی کرده، و محل کار را به خانه‌ی دوم آن‌ها بدل می‌کند. کارکنان شما با استفاده از این میان‌وعده‌های غذایی، سلامت کلی خود را بهبود می‌بخشند و حتی فرهنگ تغذیه سالم را درونی می‌کنند.

 

مطالب مرتبط:

مزایای خدمات میان‌وعده‌ غذایی در محل کار

معجزه سرویس میان‌وعده ریزخور برای کسب و کارها

افزایش بهره‌وری با میان‌وعده‌های غذایی

10 میان‌وعده‌ی غذایی برای افزایش بهره‌وری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.