بهره‌وری کارمند چیزی شبیه به تنفس است؛ تنفسی حیاتی برای حفظ کسب‌وکار و رونق آن. وقتی ذهن شما درگیر افزایش بهره‌وری کسب‌وکارتان است همیشه یکی از بدیهی‌ترین و ساده‌ترین شیوه‌های افزایش بهره‌وری کارکنان خود را نادیده می‌گیرید: تغذیه! شاید زمان آن فرارسیده است که درباره‌ی میان‌وعده‌های غذایی تجدید نظر کنید.
مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد معتقد است که نوع و کیفیت مواد غذایی، که در حکم سوخت مورد نیاز بدن ما هستند، بسیار فراتر از آن چیزی که مردم فکر می‌کنند بر عملکردشان اثرگذار است. اگر احساس کسالت می‌کنید، یا وقتی بر کاری تمرکز می‌کنید دقت لازم را ندارید، خود را سرزنش نکنید، به‌جای آن رژیم غذایی خود را تغییر دهید! مواد غذایی ابتدا هضم و جذب و سپس وارد جریان خون می‌شوند؛ آنگاه به شما کمک می‌کنند که حرکت کنید، حواس شما را به‌کار می‌اندازند و مغز شما را فعال می‌کنند.
مطالعه دیگری که با شرکت قریب به 20 هزار کارمند از سه شرکت بزرگ آمریکایی انجام شد، حاکی از این بود که افرادِ دارای رژیم غذایی ناسالم ۶۶ درصد بیشتر از همکاران خود که غلات، میوه و سبزیجات مصرف می‌کردند کاهش بهره‌وری داشتند. همه‌ی این‌ها نشان می‌دهد که مواد غذایی تا چه حد در کیفیت فعالیت ما تعیین‌کننده هستند و انرژی مهم‌ترین بخش روز کاری ما را تأمین می‌کنند. حتی غذایی که ما می‌خوریم، تأثیری مهم بر انگیزه و دقت ما در طول روز دارد.

نسبت تغذیه و بهره‌وری

بیایید صادق باشیم: همه‌ی ما خستگی بعد از ظهر را تجربه کرده و دوست داریم که از آن اجتناب کنیم. اما مقصر اصلی این خستگی و کاهش انرژی کیست؟ بی‌تردید مغز ما! با این‌که تنها ۲ درصد وزن بدن ما را تشکیل می‌دهد، بیش از ۲۰ درصد از کل انرژی ما را مصرف می‌کند و این یعنی دائماً به سوخت مناسب برای کارکرد بهینه نیاز دارد.
و باز آن پرسش بنیادی مطرح می‌شود: چه باید کرد؟ پاسخ ساده است: از میان‌وعده‌های غذایی سالم استفاده کنید که بهره‌وری شما را افزایش می‌دهند و به شما کمک می‌کنند به اهداف کاری خود برسید. رژیم غذایی متنوع و سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر به شما کمک می‌کند که مغز خود را هم‌زمان تغذیه و تحریک کنید تا حداکثر خلاقیت و مساعی نظری و فکری را در کارهای روزمره‌ی خود به‌کار بندید.
افزون بر این، مواد غذایی موجب بهبود عملکرد ما می‌شوند. سوختی که غذا فراهم می‌کند به شکل گلوکز است که به مغز اجازه می‌دهد هوشیار بماند. و این فرایندی جالب است: گلوکز فعالیت مداوم سیگنال‌های داخل مغز ما را تسهیل می‌کند و از این وجه ضروری است. مغز ما مقدار زیادی گلوکز مصرف می‌کند، و وقتی با فعالیت ذهنی چالش‌انگیزی سر و کار دارید، سطح پایین گلوکز منجر به اختلال شناختی می‌شود.
بنابراین اگر شما بعد از ظهر دونات و چیپس سیب‌زمینی بخورید، احتمالاً بهره‌وری شما حدوداً تا ساعت 1 ظهر خواهد بود. در نتیجه انتخاب نوع غذا چه‌بسا تأثیرگذارترین متغیری باشد که قابل کنترل است و با سلامت، سرزندگی و عملکرد مغز ما ارتباط مستقیم دارد. اگر انرژی لازم را برای سوخت و ساز بدن خود تأمین نکنید، باید با یک روز کاری خوب خداحافظی کنید!

 

انتخاب سوخت مناسب برای کار

برای آشنایی با ارزش میان‌وعده‌های سالم در محل کار، لازم نیست مؤسسه‌ی سلامت یا تناسب اندام داشته باشید. از آنجا که کارکنان در بطن هر کسب و کاری جای دارند، آنچه برای کارکنان شما خوب است برای افزایش بهره‌وری شما هم خوب است. و تأمین میان‌وعده‌های سالم از جمله مؤثرترین شیوه‌های تغذیه و مراقبت از آن‌ها است. بنابراین، وقتی می‌خواهید کسب‌وکار خود را تقویت کنید، با تأمین میان‌وعده‌های غذایی سالم و مناسب شروع کنید. از میوه‌های تازه و سبزیجات گرفته تا کراکرهای غلات کامل همگی میان‌وعده‌هایی هستند که سلامتی بدن و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشند.
اجازه دهید کارکنان شما احساس کنند که در مورد سلامت و رفاه آن‌ها حساس هستید، و با این کار تلویحاً به آن‌ها نشان می‌دهید که مؤسسه یا شرکت شما ارزش کار و فعالیت‌شان را می‌داند و بهتر است رهایش نکنند. در اینجا میان‌وعده‌هایی را معرفی می‌کنیم که انرژی پایدار، تمرکز و هوشیاری لازم را برای یک روز کاری کارکنان شما فراهم می‌کنند.

1. آجیل

هر آجیل مواد مغذی و چربی مخصوص به خود را دارد؛ بنابراین بهتر است ترکیبی مناسب انتخاب کنید. مثلاً ترکیب نارگیل و میوه‌های خشک که از هر سه ماده غذایی مفید برخوردار است: چربی‌های سالم، پروتئین و کربوهیدرات. علاوه بر این، آجیل حاوی مقادیر زیادی فیبر است که کمک می‌کند بین وعده‌های غذایی اصلی احساس گرسنگی نکنید.

2. ماست یونانی

ماست یونانیِ ساده و بدون قند و چربی اضافی می‌تواند میان‌وعده‌ای مناسب باشد چرا که سرشار از پروتئین است و انرژی لازم کارکنان شما را فراهم می‌کند. همچنین، ماست یونانی سرشار از پروبیوتیک‌ها است که سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشند و بیماری‌های مزمن معده را کاهش می‌دهند. و البته ویتامین ب 12 هم دارد که به گلبول‌های قرمز خون، عملکرد مغز و سنتز دی‌.‌ان‌.‌ای. کمک می‌کند.
علاوه بر فواید مذکور، این میان‌وعده شامل تیروسین هم است؛ نوعی آمینو اسید که هم دوپامین و هم نورادرنالین تولید می‌کند. این انتقال‌دهنده‌های عصبی به تقویت خلق و خوی و رفتار شما کمک می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید بهره‌وری محیط کار را افزایش دهید، ماست یونانی بهترین گزینه برای اطمینان از خلق و خوی مثبت کارکنان خواهد بود.

 

۳. گرانولا

گرانولا میان‌وعده‌ای خوب است و سریع هم مصرف می‌شود. این میان‌وعده مزایایی بیش از صرف تأمین سلامتی کارکنان دارد. فارغ از این‌که منبع عالی پروتئین و فیبر است، غالباً از جوی دو سر پرک، میوه‌های خشک، و عسل تشکیل شده است و هر سه‌ی این‌ها محرک‌های عالی برای انرژی هستند. گرانولا مثل گلوله‌ی انرژی است، بدن را از قند ناسالم پر نمی‌کند، و انرژی مورد نیاز کارکنان را بدون کاهش ناگهانی انرژی و به‌اصطلاح خالی‌شدن بدن تأمین می‌کند. در کل، گرانولا گزینه‌ای فوق‌العاده برای افزایش بهره‌وری در محیط کار است. گرانولا حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و تمام انرژی لازم است و می‌تواند کارکنان شما را در طول روز سرپا نگه دارد بدون این که با کاهش انرژی مواجه شوند.

4. بلغور جوی دو سر

بلغور جوی دو سر در اصل میان‌وعده‌ای سنتی است که در محل کار، خانه یا هر جا که مایل باشید می‌توانید از آن لذت ببرید. یک وعده بلغور جوی دو سر (‏حدود نیم فنجان جوی خشک)‏ بیش از ۷۰ درصد آهن، ۲۰ درصد ویتامین آ، و 35 درصد ویتامین ب 6 و همچنین کربوهیدرات و فیبر دارد. حدوداً ۲۵ گرم گلوکز می‌تواند در تأمین بهره‌وری روزانه اثرگذار باشد که یک کاسه بلغور جوی دو سر این نیاز را مرتفع می‌کند. ساز و کار آن چندان غریب نیست: کارایی کارکنان در ارتباطی مستقیم با قند خون آن‌ها است و اگر قند خون ما کافی باشد هرگز دچار کاهش انرژی نمی‌شویم.

5. توپ انرژی

توپ انرژی معمولاً متشکل از جوی دو سر، کره‌ی فندق، شیرین‌کننده و دیگر مواد افزودنی نظیر میوه‌های خشک و نارگیل است. این توپ انرژی برای روزهایی که کارکنان شما درگیر کار هستند بسیار مفید است؛ ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات خوب، چربی‌های سالم و فیبر بالا. هر توپ بسته به مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن، بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ کالری دارد. همچنین قابل‌حمل است و بنابراین در طول یک روز کاری پرمشغله میان‌وعده‌ای سالم و بسیار مناسب است.

6. قطعات گوشت خشک

یک میان‌وعده‌ی غذایی است که پروتئین بالایی دارد و می‌تواند گرسنگی شما را در طول روز کاری رفع کند. این میان‌وعده سرشار از انرژی است و می‌تواند در طول فعالیت شدید ذهنی یا جسمی نیاز بدن شما به انرژی را تأمین کند. 28 گرم ‏گوشت گاو حدوداً ۸ گرم پروتئین و ۷۰ کالری دارد. افزون بر این، سرشار از آهن است؛ ماده‌ای معدنی که برای حفظ سلامت خون و سطح انرژی بسیار بااهمیت است. بهترین نوع این میان‌وعده قطعات گوشت خشک با سدیم کم است. برای کارکنانی که به گوشت قرمز حساس هستند می‌توانید از گوشت بوقلمون، مرغ و ماهی آزاد هم استفاده کنید.

7. آووکادو

آووکادو پر از چربی‌های غیراشباع و سالم است که سطح کورتیزول و امگا ۳ را کاهش می‌دهند و به تقویت خلق و خوی کارکنان کمک می‌کند. آووکادو سرشار از اسید فولیک است که به جلوگیری از تشکیل هوموسیستئین کمک می‌کنند؛ ماده‌ای که گردش خون و دریافت آندسته از مواد مغذی که مورد نیاز مغز است را مختل می‌کند. با آووکادو کارکنان از خستگی بعد از ظهر خلاص می‌شوند. آووکادو به کاهش سطح استرس و افزایش آسایش کارکنان کمک خواهد کرد و بهره‌وری آن‌ها را افزایش خواهد داد. همچنین تحقیقات نشان داده‌اند که چربی‌های تک اشباعی، فیبر و لوتئین که در آووکادو وجود دارد می‌توانند حافظه و مهارت‌های حل مساله را بهبود ببخشند. بهترین راه برای مصرف آووکادو به‌عنوان میان‌وعده، ترکیب آن با چیپس یا کراکر غلات سبوس‌دار است. گوآکاموله (نوعی سس با پایه‌ی آووکادو) با گوجه‌فرنگی و پیازِ غنی از آنتی‌اکسیدان بر غنای این ماده‌ی غذایی می‌افزاید.

8. انواع بری‌ها (توت‌ها)

بلوبری، توت‌فرنگی، تمشک و توت سیاه همیشه در فهرست بهترین میان‌وعده‌ها هستند. توت‌ها سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند و کاری بیش از مبارزه با بیماری و جلوگیری از نفخ انجام می‌دهند: آن‌ها قادرند توانایی شناختی ما را افزایش دهند. توت میوه‌ای مهم است که حافظه را تقویت می‌کند. بری‌ها در مجموع حاوی فلاوونوئیدها هستند که موجب بهبود حافظه می‌شوند. افزون بر این، وقتی بخواهید در طول روز به‌خوبی هوشیار بمانید بهترین گزینه استفاده از توت است. توت‌ها نه‌تنها سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند، بلکه شاخص قند خون پایینی دارند و قند خون شما را افزایش نمی‌دهند؛ از این لحاظ، سطح انرژی را برای تمرکز بر وظایف مهم حفظ می‌کند. کارکنان می‌توانند هم به تنهایی از مصرف آن‌ها لذت ببرند، هم آن‌ها را به سالاد و سایر میان‌وعده‌ها اضافه کنند.

9. ماهی تن

ماهی تن منبع عالی پروتئین است و به‌شیوه‌های مختلف مصرف می‌شود: همراه با سبزیجات و لیمو، و به‌صورت سالاد که بسیار مفید و از نظر پروتئین غنی است. می‌توان از ساندویچ ماهی تن یا از بسته‌بندی‌های معمول تن استفاده کرد که میان‌وعده‌ای بسیار مناسب محسوب می‌شود. مصرف ماهی تن ۶۹ درصد از ویتامین ب 6 مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند و در افزایش انگیزه‌ی افراد مؤثر است. فقدان ویتامین ب 6 موجب افسردگی می‌شود و بهره‌وری در چنین شرایطی به‌شدت کاهش می‌یابد.

10. کره‌ی بادام و کره‌ی بادام زمینی

یک وعده کره‌ی بادام زمینی شامل ۸ گرم پروتئین و ۲ تا ۳ گرم فیبر است. کره‌ی بادام زمینی همراه با کراکر یا میوه‌ی تازه عالی است: میان‌وعده‌ای سالم که کارکنان شما را از شر گرسنگی خلاص می‌کند! کره‌ی بادام زمینی حاوی کولین هم است: ماده‌ای مغذی و ضروری که می‌تواند بر عملکرد کبد، رشد مغز، حرکت ماهیچه‌ها، سیستم عصبی و متابولیسم اثرگذار باشد. اگر به‌دنبال تنوع‌بخشی به میان‌وعده‌های غذایی خود هستید، کره‌ی بادام جایگزینی جدید است که سطح پروتئین را افزایش می‌دهد. یک قاشق سوپ‌خوری کره‌ی بادام شامل ۳.۴ گرم پروتئین، ۱۱ درصد منیزیم، و ۳ درصد آهن است. به طور کلی، هم کره‌ی بادام و هم کره‌ی بادام زمینی سرشار از پروتئین هستند که در افزایش بهره‌وری کارکنان بسیار حائز اهمیت است.

و اما شکلات تلخ

شکلات تلخ سرشار از مواد مغذی است که به عملکرد بدن کمک می‌کند. شکر و کافئین موجود در شکلات تلخ می‌توانند مقادیر مناسبی از انرژی را برای انجام کار روزانه تأمین کنند. مطالعات نشان می‌دهد که شکلات تلخ سرشار از منیزیم است که به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند. در واقع، شکلات تلخ عملکردی مانند تمشک دارد و حافظه را تقویت می‌کند. در نهایت، لذت بردن از تکه‌ای شکلات تلخ می‌تواند سطح استرس کارکنان را کاهش دهد و موجب افزایش روحیه‌ی آن‌ها شود؛ چرا که منیزیم نقشی مهم در کاهش کورتیزول (‏هورمون استرس) ‏ایفا می‌کند.

غذا در پایه‌ای‌ترین معنای خود سوخت است. بعد از ظهر کاری به‌خوبی ادامه پیدا می‌کند تنها و تنها اگر سوخت مناسب برای کارکنان فراهم باشد. افراد به این سوخت نیاز دارند تا متمرکز، مولد، پرانرژی و شاد باشند. وقتی میان‌وعده‌های غذایی سالم برای اعضای تیم خود فراهم می‌کنید، نه‌تنها بهره‌وری آن‌ها را افزایش می‌دهید، بلکه آن‌ها را از شر خواب بعد از ظهر خلاص و سوخت لازم برای فعالیت‌های ایشان را تأمین می‌کنید. میان‌وعده‌های سالم باعث می‌شوند کارمندان احساس سرزندگی کرده و بر وظایف خود تمرکز کنند. در اصل، کارکنان با میان‌وعده‌های غذایی سالم و مناسب به توان جسمی و ذهنی لازم برای انجام امور روزانه‌ی خود دست پیدا می‌کنند.

 

سرویس اشتراک میان وعده ریزخور:

اگر مطلب فوق برای شما مفید بوده است قطعا شما هم به فکر بهره وری بیشتر از تیم و پرسنل خود هستید. اگر علاقه دارید تا برای کارمندان و پرسنل خود به طور مرتب میان وعده هایی تدارک ببینید اینکار را به ما بسپارید. سرویس اشتراک میان وعده ریزخور می تواند برای این منظور به شما کمک کند. برای اطلاعات بیشتر صفحه خرید سازمانی و همچنین صفحه دریافت اشتراک ریزخور را مشاهده فرمایید.

 

 

مطالب مرتبط:

مزایای خدمات میان‌وعده‌ غذایی در محل کار

افزایش بهره‌وری با میان‌وعده‌های غذایی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.