اتاق استراحت گزینه‌ای مهم برای افزایش بهره‌وری کارکنان است. استراحت یا صرف غذا پشت میز کار چندان مناسب نیست و حتی دردسرهای خودش را دارد. بدون استراحت کافی، بهره‌وری کارمند و سلامت ذهنی او، و عملکرد کلی کار آسیب می‌بیند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که استراحت کافی به کارکنان کمک می‌کند تا استرس کمتری را تجربه کنند. در غیر این صورت، کارکنان بیش از حد درگیر کار می‌شوند و اغلب با استرس مزمن سر و کار پیدا می‌کنند که می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی شود. در حالی که این امر نه‌تنها بر سلامت و رفاه کارکنان تأثیر منفی می‌گذارد، بلکه بهره‌وری کلی سازمان را به‌نحوی ملموس کاهش می‌دهد.

اتاق استراحت مدرن

1. اتاق استراحت

چنین مکانی واقعاً اینقدر مهم است؟ صد در صد! اتاق استراحت در محل کار کارکردهای متعددی دارد و باید برای پاسخگویی به نیازهای منحصر به فرد کارکنان سفارشی شود. در محیط کار مدرن، ایجاد فضایی الهام‌بخش و آرام بسیار مهم است. این فضا باید برای کارکنان مکانی باشد که از استرس دور شوند و به آرامش ذهنی و جسمی دست پیدا کنند تا مجدداً آماده‌ی فعالیت شوند.

مزایای چنین فضاهایی در محل کار بسیار زیاد است. در اصل، اتاق استراحت افراد را از دفاتر و اتاق‌های خود بیرون می‌کشد و یک محل گردهمایی مرکزی برای کارکنان فراهم می‌کند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند. گاهی اوقات منطقه‌ای امن برای کاهش استرس تنها چیزی است که انسان نیاز دارد. از این طریق می‌توان انرژی بیشتری برای افزایش بهره‌وری در محل کار، عملکرد و رضایت شغلی ایجاد کرد.

از اتاق استراحت در محل کار لذت ببرید! آن را به مکانی شاد برای کارکنان تبدیل کنید. برای کمک به شما در ادامه به فهرستی از تمامی مؤلفه‌های اساسی یک اتاق استراحت مناسب در محل کار می‌پردازیم.

میان وعده سالم

2. میان‌وعده‌های غذایی سالم

میان‌وعده‌های غذایی سالم به کارکنان کمک می‌کند تا انرژی مورد نیاز خود را برای کار تأمین کنند. ارائه‌ی میان‌وعده‌های غذایی نه‌تنها نوعی سرگرمی عالی در محل کار است، بلکه در افزایش بهره‌وری آن‌ها مؤثر است.

اخیراً پژوهش‌گران نشان دادند که استفاده از میان وعده‌های سالم باعث می‌شود کارکنان خلاقانه‌تر عمل کنند، شادتر باشند و بیشتر درگیر کار شوند. این مسئله حاکی از آن است که غذاهایی که کارکنان شما برای تأمین سوخت مورد نیاز بدن خود انتخاب می‌کنند، تأثیر بسزایی بر نحوه‌ی عملکرد آن‌ها در محل کار خواهد داشت. علاوه بر این، میان وعده‌ها گزینه‌ی مناسبی برای کاهش استرس و افزایش تمرکز هستند. بنابراین، همیشه باید اتاق استراحت خود را با مجموعه‌ای از میان‌وعده‌های سالم پر کنید. میان‌وعده‌ی غذایی مناسب می‌تواند مواد لازم برای افزایش انرژی و سلامتی کارکنان را تأمین کند. مثلاً می‌توانید از میوه‌های تازه یا انواع آجیل برای یک وعده‌ی بعد از ظهر استفاده کنید.

برای تدارک دیدن میان وعده های غذایی سالم می توانید از سرویس میان وعده ریزخور استفاده کنید. ریزخور برای آن دسته از شرکت هایی که به بهره وری و سلامت کارکنان اهمیت می دهند خدمات ارسال میان وعده های سالم را می دهد. برای اطلاعات بیشتر به

قهوه موکاچینو

3. نوشیدنی‌ها

بهترین راه برای آرامش ذهن در طول یک روز کاری چیست؟ معمولاً یک فنجان چای یا قهوه‌ی گرم، و در روزهای گرم سال حتی نوشیدنی سرد و تازه برای رفع تشنگی. بنابراین، اتاق استراحت باید شامل انواع نوشیدنی‌های با کیفیت باشد. از آب‌سردکن و قهوه‌جوش گرفته تا نوشیدنی‌های مختلف نظیر شیر، همیشه باید اطمینان داشته باشید که کارکنان نوشیدنی مناسب در دسترس‌شان است.

مبلمان اتاق استراحت

4. مبلمان مناسب

ویژگی کلیدی یک اتاق استراحت خوب، مبلمان مناسب است. مهم است که از چه مبلمانی استفاده می‌کنید. کارکنان نمی‌خواهند در اتاق استراحت هم روی صندلی‌های اداری بنشینند. پس برای‌شان بهترین گزینه‌ها را فراهم کنید. ویژگی اصلی چنین مبلمانی این است که فرد را از محیط سفت و سخت اداری به محیطی خودمانی و راحت دعوت کند. پس بهتر است میز و مبلمان مناسب و کافی برای کارکنان فراهم کنید تا بتوانند به‌راحتی غذا بخورند و استراحت کنند؛ همچنین می‌توانید از بالشت نیز استفاده کنید تا وقت ناهار کمی هم لم دهند و واقعاً استراحت کنند!

در نظر بگیرید که این بخشی از دفتر کار است که در آن مبلمان خلاقانه و جذاب می‌تواند تفاوت‌های بصری زیادی ایجاد کند. ایجاد فضایی که در آن کارکنان بتوانند استراحت کنند و برای چند دقیقه از پشت میز کار خود کنار بروند ضروری است. پس از این تغییرات، اطمینان حاصل کنید که کارکنان از این اتاق به‌قدر کافی بهره می‌برند.

محفظه قفل دار اتاق استراحت

5. کمد اختصاصی

محیط کار تأثیر زیادی بر میزان استرس و سلامت کارکنان شما دارد. بنابراین، صرف وقت برای تمیزی محل کار و سطوح، حذف چیزهایی که از نظر بصری حواس‌پرت‌کن هستند، و دور انداختن زباله‌ها می‌تواند محل کار را آرام‌تر و دل‌نشین‌تر کند؛ همچنین می‌تواند تأثیر زیادی در کاهش استرس محیط کار شما داشته باشد.

می‌توانید در اتاق استراحت برای کارکنان کمد اختصاصی در نظر بگیرید. این کار کمک می‌کند که فضای کار خود را مرتب و سازمان‌یافته نگه دارند و از آشفتگی و درهم‌ریختگی جلوگیری می‌کند. وانگهی، کارکنان به جایی برای قراردادن وسایل شخصی خود نیاز دارند. فرقی نمی‌کند که می‌خواهید به هر یک از اعضای تیم یک کمد شخصی بدهید یا نه، مهم این است که کارکنان جایی داشته باشند که با خیال راحت اقلام شخصی خود را در آن نگهداری کنند.

بازی های اتاق استراحت

6. ابزار سرگرمی

برای آسایش بیشتر ذهن کارکنان مهم است که برای اتاق استراحات امکانات دیگری هم در نظر بگیرید. مثلاً، نصب تلویزیون در اتاق استراحت شرکت به کارکنان امکان می‌دهد که افکار خود را کمی از کار منحرف کنند و پس از بازگشت به میزکارشان دوباره و با انرژی بیشتر بر کار خود متمرکز شوند.

ممکن است با خود بگویید که چنین سرگرمی‌هایی تأثیر منفی بر عملکرد کارکنان خواهد داشت. با این حال، برای کاهش استرس بی‌شک بسیار مؤثرند، البته اگر به‌اندازه باشد. همچنین، این سرگرمی‌ها به کارکنان خسته و کسل این امکان را می‌دهد که ذهن خود را برای مدت کوتاهی از دشواری‌های کار دور نگه دارند.

علاوه بر این، بازی‌کردن راه‌حلی عالی برای تشویق کارکنان به ارتباط و تعامل بیشتر است. اتاق استراحت خود را هیجان‌انگیزتر کنید و با افزودن برخی فعالیت‌های تفریحی، نظر کارکنان خود را به این اتاق بیشتر جلب کنید. بازی‌هایی چون مینی‌گلف‌ها، میز بیلیارد، و فوتبال‌دستی گزینه‌های مناسبی هستند.

کتابخانه اتاق استراحت

7. کتابخانه

کارکنان طبیعتاً به‌دنبال فعالیتی برای زمان استراحت خود هستند، پس چرا به آن‌ها فرصتی برای بهبود مهارت‌های‌شان ندهید؟ اگر می‌خواهید گزینه‌ای سازنده‌تر از بازی و تلویزیون را در نظر بگیرید، بی‌شک کتاب بهترین است؛ حتی مجلات و روزنامه‌های مهارت‌محور که برای‌شان جذاب‌تر خواهد بود. به این ترتیب، مروج یادگیری و پیشرفت در سازمان خود خواهید بود. جهان چه‌بسا به‌شدت دیجیتالی شده باشد، اما هنوز هم ارزش کتاب سر جای خودش است.

علاوه بر این، مطالعه به کارکنان امکان می‌دهد که از استرس‌های روز کاری خود فرار کنند. با توجه به طبیعت فعال‌تر ذهنی در مطالعه، آن هم در مقایسه با تماشای رسانه‌های تصویری مانند برنامه‌های تلویزیونی، چنین فعالیت‌هایی به درگیر نگه داشتن ذهن کمک خواهد کرد و به کارمند شما اجازه می‌دهد که بعد از استراحتی کوتاه سازنده‌تر باشد.

اطمینان حاصل کنید که طیف وسیعی از موضوعات، ژانرها، و سبک‌ها را در کتابخانه داشته باشید تا سلیقه‌های مختلف نیروی کار را پوشش دهید. به یاد داشته باشید که هیچ‌کس برای یادگیری چیزهای جدید یا لذت‌بردن از داستانی تخیلی پیر نیست.

ورزش در اتاق استراحت

8. تجهیزات ورزشی

برخی کارکنان در وقت استراحت خود فقط دوست دارند بنشینند و استراحت کنند، اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند فعال باشند. برای این طیف دوم، تجهیزات مناسب ورزش در اتاق استراحت بسیار ارزشمند است.

پژوهشی نشان داده است که فعالیت فیزیکی، موجب تحریک شناختی و عملکرد ذهنی بهتر می‌شود. یعنی کسانی که در طول زمان استراحت خود ورزش می‌کنند معمولاً بهره‌وری بیشتری دارند. می‌توانید از تجهیزات پرورش اندام، یا تاتامی‌های مخصوص یوگا استفاده کنید. سعی کنید حتماً ورزش روزانه را به برنامه‌های کاری روزانه در محل کار اضافه کنید. کارکنان کسب‌وکار شما تغییر مثبت و شگفت‌انگیزی را تجربه خواهند کرد.

محیط آزاد در اتاق استراحت محیط کار

9. محیط بیرون از محل کار

گرچه چندان معمول نیست اما ایده‌ی کار در فضای باز یا در طبیعت اخیراً در میان طراحان و شرکت‌ها مطرح شده است. در عین حال، تحقیقات زیادی نشان می‌دهند که بسیاری از ما به‌طور غریزی فضای باز را بیشتر می‌پسندیم.

نویسنده‌ی کتاب طراحی بیوفیلیک معتقد است که ارتباط با طبیعت برای بهزیستی، توانایی، بهره‌وری و عملکرد بالا در کار ضروری است. طبیعت اغلب تأثیر مثبتی بر ذهن و بدن دارد و ما را هوشیار می‌سازد.

بنابراین، شما باید طراحی بیوفیلیک را در دیزاین اتاق استراحت دفتر خود در نظر بگیرید. این کار به کارگران کمک خواهد کرد تا از نظر روانی و جسمانی سالم‌تر و روحیه‌ی بهتری داشته باشند. علاوه بر این، اجازه دهید نور طبیعی و هوای تازه از پنجره‌ها وارد و هوای اتاق تهویه شود. طبق یکی از مطالعات اخیر، افرادی که در ادارات فاقد پنجره کار می‌کنند، از سرزندگی کمتری برخوردارند و کیفیت زندگی پایین‌تری دارند.

در کل، با ترکیبی از هوای تازه تا طراحی بیوفیلیک، و ایجاد محیطی دلپذیر برای استراحت، می‌توانید خطر فرسودگی شغلی کارکنان خود را کاهش دهید.

اتاق سکوت در محل کار

10. اتاق‌های آرام

برخی از کارکنان اتاق‌های ساکت را ترجیح می‌دهند. اگر نتوانند بدون حواس‌پرتی، لحظاتی آرام برای پردازش افکار خود داشته باشند، بهره‌وری و روحیه‌ی آن‌ها کاهش می‌یابد. سعی کنید اتاق‌های آرام را به اتاق‌های استراحت خود اضافه کنید. این کار به کارکنان درونگرا کمک می‌کند که با مدیتیشن استراحت کنند و تقویت شوند. چنین فضاهایی جوی آرام دارند و استرس را از کارکنان دور می‌کنند.

اتاق‌های آرام اغلب دارای نور ضعیفی هستند طوری که کارکنان می‌توانند چشم‌هایشان را ببندند. همچنین، از کاناپه یا صندلی‌های راحتی برای استراحت‌شان، و دیوارهای عایق برای کاهش صدا استفاده کنید. اگر کارکنان بدانند که جایی برای فکرکردن، مطالعه یا چرت‌زدن دارند، احساس بهتری خواهند داشت و از شما قدردانی می‌کنند. بی‌شک چنین کارکنانی سازنده‌تر هستند.

 

اهمیت به کارکنان

برای این‌که نشان دهید به کارکنان خود اهمیتی می‌دهید لازم نیست فیل هوا کنید! کار چندان دشواری نیست. وقتی کارکنان و کارشان ارزشمند باشد، بی‌شک رضایت و بهره‌وری افزایش می‌یابد. امکاناتی که برای آن‌ها فراهم می‌کنید موجب انگیزه‌ی بیشتر می‌شود تا کار خود را حفظ کنند یا عملکرد خود را بهبود بخشند. تحسین و به‌رسمیت‌شناختن کارکنان در محیط کار همواره در اولویت‌های کسب‌وکارهای موفق بوده است.

بنابراین به روش‌هایی فکر کنید که کارکنان متوجه شوند به آن‌ها اهمیت می‌دهید؛ از جمله تشویق‌نامه، انتخاب کارمند نمونه، جوایز و تسهیلات، یا حتی عکس‌های تیمی. هیاتی را معین کنید تا بهترین کارکنان را شناسایی کنند. در نهایت، به‌رسمیت‌شناختن کارکنان یک فرصت ارتباطی ویژه است! شرکت‌هایی که برای این کار برنامه‌ای رسمی و مشخص دارند از نظام پاداش‌ها برای افزایش بهره‌وری استفاده و حفظ کارکنان را تشویق می‌کنند.

برای این‌که مطمئن شوید که کارکنان شما آنچه را که برای استراحت نیاز دارند به‌دست می‌آورند، سعی کنید حتماً دفتر کار را با تمامی مؤلفه‌های پیش‌گفته تأمین کنید. حقیقت این است که هر محل کاری متفاوت و هر تیمی علایق خاص خود را دارد. اگر واقعاً مشتاقید که اتاق استراحت خود را به مکانی تبدیل کنید که همه از آن لذت ببرند، پس باید از همکاران و کارکنان‌تان بپرسید که دوست دارند چه چیزی در اتاق استراحت فراهم شود.

چند نکته‌ی کلیدی وجود دارد که واقعاً می‌تواند اتاق استراحت شما را از یک اتاق استراحت عادی فراتر ببرد. وقتی می‌خواهید یک اتاق استراحت عالی ایجاد کنید و به کارکنان خود نشان دهید که قدردان زحمات‌شان هستید، نهایت تلاش خود را بکنید تا چنین فضایی از محل کار دور و دورتر باشد. اگر دفتر کار ساکت و بیش از حد متمرکز و آرام است، فضایی آزاد و سرگرم‌کننده ایجاد کنید.

با تدارک فضایی برای آرامش ذهن کارکنان‌تان حتی به‌مدت چند دقیقه، به آن‌ها فرصت می‌دهید که استرس را از خود دور کنند، روحیه‌ی بهتری پیدا کنند، و مجدداً پشت میز کار خود باز گردند و بر کارهای‌شان متمرکز شوند.

 

مطالب مرتبط:

معجزه سرویس میان‌وعده ریزخور برای کسب و کارها

7 مزیت ویژه‌ی میان‌وعده‌ی غذایی سالم در محل کار

استرس و اضطراب و بیش از ۱۵ روش مؤثر برای کاهش آن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.